הנחות ארנונה לפנסיונרים

אז למה אתם מחכים? השאירו פרטים ונעזור לכם לחסוך כסף!

הנחות ארנונה לפנסיונריםקשישים רבים מתמודדים עם קשיים כלכליים, כתוצאה מהכנסות כספים מועטות שהיו להם לאחר הפרישה מהעבודה. עם תחילת גיל הפנסיה, קשישים מקבלים סכומים מינימליים שמקשים מאד על ההתמודדות שלהם עם הוצאות היום יום.

אם אין לקשיש כספים נאים שצבר במהלך השנים או משפחה תומכת, הוא עלול להיכנס לבור כלכלי עמוק. כדי להקל על הקשישים, הם זכאים להנחות במגוון תחומים.

מאמר זה דן בהנחות פנסיונרים, בעלי תעודת אזרח ותיק, בתשלומי הארנונה לרשויות המקומיות השונות.

החדשות הטובות: אזרחים ותיקים עשויים לקבל הנחות בארנונה

בנקודת ההתחלה צריך להדגיש כי סבירות גבוהה שאזרחים ותיקים אכן ייהנו מהנחה בתשלומי הארנונה לרשות המקומית אשר בשטחה הם גרים, אם כי יש קריטריונים שונים שמגדירים את גובה ההנחה. המצב הראשון הוא אזרח ותיק שמקבל קצבת זיקנה, קצבת שאירים, גמלת תלויים לבני משפחה של נפטר כתוצאה מפגיעה בעבודה או קצבת נכות שהמקור לה הוא פגיעה בעבודה.

במצבים אלה עשוי הקשיש לקבל הנחה של עד 25% בתשלומי הארנונה. שימו לב שההנחה הזו מוגדרת כ"הנחת רשות", כך שיש רשויות מקומיות שבוחרות לא להעניק אותה או לחלופין להגדיר תנאים שונים לה. כשהקשיש הוא בעל הכנסות מכל המקורות שגובהן אינו עולה על השכר הממוצע במשק, הוא זכאי להנחה של שלושים אחוזים בתשלום הארנונה – את ההנחה הזו חייבת הרשות המקומית להעניק ללא כל סייג לאוכלוסיית הזכאים.

יש להבין שבמקרה בו שני אזרחים ותיקים מתגוררים בבית, תינתן ההנחה אם ההכנסות של שניהם לא עולות יחדיו על 150% מהשכר הממוצע במשק. התרחיש השלישי הוא פטור מלא מתשלום הארנונה. פטור זה יינתן עבור אזרחים ותיקים הזכאים לגמלת הבטחה או השלמת הכנסה וכן לקצבת זיקנה לנכה. כל רשות מקומית מחויבת לתת את הפטור הזה לאוכלוסיית הזכאים על פי חוק.

איך מקבלים את ההנחה?

ההליך לקבלת ההנחות נחשב לפשוט יחסית. יש לגשת לרשות המקומית הרלוונטית ולמלא בה את הטופס המתאים לבקשת ההנחה, לעתים יידרשו מסמכים שונים (דוגמת אישורים על קבלת קצבאות מהמוסד לביטוח לאומי). הטפסים האלה זמינים להורדה באתרי האינטרנט של חלק מהרשויות המקומיות, מה שעשוי לקצר תהליכים עוד יותר.

הרשויות המקומיות עשויות להעניק במקרים שונים הנחה רטרואקטיבית על תשלום הארנונה, ולכן מומלץ לזכאים לברר האם גם הזכות הזו מגיעה להם.

ה"אותיות הקטנות" שצריך לזכור

עם כל ההנחות בארנונה שהוזכרו כאן, ישנם מספר סייגים שצריך לקחת בחשבון. הראשון הוא שאת ההנחה בארנונה מקבלים עבור שטח של מאה מטרים רבועים. אם יש קשיש שמתגורר בבית שהשטח שלו גדול יותר, הרי שעל השטח שמעל 100 מ"'ר או צפוי לשלם ארנונה רגילה. לשם המחשה, אם השטח שחישבה הרשות המקומית הוא 140 מ"'ר.

על מאת המילימטרים הרבועים מתוכם יקבל הקשיש את ההנחה, בעוד שעבור ארבעים המילימטרים הרבועים הנוספים, ישלם את מלוא התשלום. נקודה חשובה אחרת היא שההנחה ניתנת עבור כל דירת מגורים, בלי קשר למאפייני האנשים שמתגוררים בה. אם מדובר בזוג אזרחים ותיקים שכל אחד מהם זכאי ברמת ההגדרה להנחה, הם יקבלו עדיין הנחה אחת בלבד. אין כפל הנחות כשזה נוגע לתשלומי הארנונה.

ישנן מספר אוכלוסיות ספציפיות שתנאי ההנחה בארנונה לגביהן שונים, לרבות ניצולי שואה, מקבלי קצבת סיעוד, מקבלי קצבת שאירים או חסידי אומות העולם. אם משתייכים על אחת מהקבוצות האלה, יש לראות מהם התנאים הספציפיים לקבלת ההנחה.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

שאלות ותשובות בנושא ארנונה – יש לכם שאלה נושא ארנונה? לנו יש תשובות

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

על מה דיברנו במאמר?

053-3524876
דילוג לתוכן