הנחה בארנונה לעסקים

אז למה אתם מחכים? השאירו פרטים ונעזור לכם לחסוך כסף!

הנחה בארנונה לעסקיםזכאים להנחה בארנונה לעסקים? המאמר הבא הוא בשבילכם. במאמר הבא נסביר על הזכאות להנחה בארנונה לעסקים, כיצד לקבל את ההנחה ומה תקופת הזכאות לקבלת ההנחה. 

מהי ארנונה?

ארנונה היא מס מטעם הרשות המקומית. מס הארנונה צריך לשרת את צרכי הציבור של אותה הרשות המקומית. בזכות מס ארנונה ניתן להפוך את העיר ואת הרחובות בה לנקיים יותר, לשפר את התשתיות, להוסיף אטרקציות לילדים בחופשות ועוד. תשלום מס ארנונה חל על כל תושבי העיר ואף על העסקים בה ביניהם חנויות, משרדים, בנקים ועוד. 

ברשויות מקומיות רבות, שכונות רבות מקופחות ולא נהנות מהיתרונות שהארנונה אמורה לספק. גובה הארנונה יחושב בין היתר בהתאם לשכונה בה מתגוררים וסך ההכנסות הנכונות לה. 

הארנונה משולמת על ידי מחזיק הנכס. המחזיק בנכס יכול להיות הבעלים של הנכס, שוכר הנכס או אפילו פולש לנכס. לכן, מי שמשכיר את הנכס צריך להעביר את חשבון הארנונה על שם השוכר. במידה שלא התקבלה הודעה על שינוי החזקה בנכס, בעלי הנכס יהיה מחויב בתשלום מס הארנונה.

איך מחשבים ארנונה לעסקים?

החישוב של ארנונה לעסקים שונה מהחישוב של ארנונה למגורים. קיימים אלמנטים משותפים כמו שטח, סיווג ואזור מס, אך מבנים המיועדים לעסקים יחושבו אחרת. חישוב ארנונה לעסקים יהיה גבוה יותר באופן משמעותי מחישוב ארנונה למגורים. 

אם יש קרקע בעסק היא תיכלל בחישוב הארנונה, בתעריף מיוחד של קרקע תפוסה. כך גם שטחי החניה. 

על מנת לחשב ארנונה לעסקים יש קודם כל לקבוע את שטח הנכס. גם לחישוב שטח הנכס לעסקים יש מספר אפשרויות שונות שמאפיינות כל רשות מקומית. 

 • שטח נטו- חישוב על פי שטח נטו כולל את שטח הרצפה ללא קירות פנים וחוץ.
 • שטח נטו ברוטו- חישוב על פי שטח נטו ברוטו כולל את שטח הרצפה כולל קירות פנים וחוץ. 
 • שטח ברוטו ברוטו- חישוב זה כולל את שטח הרצפה, את קירות הפנים והחוץ ואף מוסיפים חלק יחסי בשטחים המשותפים בבניין כמו חדר מדרגות, מעברים לובי וכדומה. 

כמו כן יש לקחת בחשבון את סוג העסק, גודלו והמיקום שלו. 

מהי הנחה בארנונה לעסקים?

עסקים רבים נפגעו קשות ממשבר הקורונה. כתוצאה מכך נבנתה תוכנית כלכלית לסיוע לעסקים אלה. כחלק מהתוכנית, בעלי עסקים יוכלו להגיש בקשה לקבלת הנחה בארנונה לעסקים ופטור מלא על חודשים מסוימים. על מנת לקבל הנחה בארנונה לעסקים יש להגיש בקשה באתר הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה. יש לקחת בחשבון כי קיימים תנאים מסוימים לזכאות להנחה בארנונה לעסקים. 

מי זכאי להנחה בארנונה לעסקיםמי זכאי להנחה בארנונה לעסקים?

על מנת לקבל הנחה בארנונה לעסקים יש לעמוד בשני תנאים. התנאי הראשון הוא זכאות למענק הוצאות קבועות. מענק הוצאות קבועות הוא מענק שניתן מרשות המיסים ונועד להשתתף בחלק מההוצאות הקבועות שלא נחסכו. בין ההוצאות האלה יהיו הוצאות שכירות, חשמל, מים וכדומה. המענק נועד לסייע לעסקים הקטנים להמשיך לשרוד לאחר משבר הקורונה. למענק זה יש שני מסלולים- 

 • מסלול מידי- נותן מענה לעסקים שהפעילות העסקית שלהם הוגבלה עם התפשטות הקורונה בחודשים מרץ- אפריל 2020. 
 • מסלול מאוחר- נותן מענה לעסקים שמדווחים על בסיס מזומן. עיקר התקבולים למסלול זה מתקבל תוך יותר מ-30 ימים מביצוע העסקה. ההשפעה הכלכלית עבור חודשים מרץ- אפריל 2020 באה לידי ביטוי בחודשים מאי- יוני 2020. 

תנאי נוסף הוא פגיעה בהכנסות. הפגיעה בהכנסות נקבעת לפי הפרמטרים הבאים-

 • עסקים שמחזור ההכנסות שלהם הוא עד 200 מיליון שקלים והוכיחו פגיעה של 60% בהכנסות. 
 • עסקים שמחזור ההכנסות שלהם הוא בין 200 מיליון ל-400 מיליון שקלים והוכיחו פגיעה של 80% בהכנסות. 
 • עסקים שמחזור ההכנסות שלהם ירד ב-25% בתקופת נובמבר דצמבר 2020. 

במידה שהעסק עומד בתנאי הזכאות להנחה בארנונה לעסקים, ניתן להגיש בקשה. הבקשה תועבר לידי הרשות המקומית שתזכה את העסק בפועל. יש לשים לב כי ההנחה ניתנת רק עבור נכסים המוחזקים על ידי העסק ומשולמת להם ארנונה שלא למגורים. 

כיצד מקבלים הנחה בארנונה לעסקים?

על מנת לקבל הנחה בארנונה לעסקים, יש להיכנס לאתר רשות המיסים ולקבל אישור על זכאות ל"מענק הוצאות קבועות" מרשות המיסים. לאחר קבלת האישור יש להגיש בקשה באתר הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה. חשוב לצרף את האישור על הזכאות למענק. הבקשות של עסקים שזכאים להנחה בהתאם לתקנות יועברו לרשויות המקומיות. הרשויות המקומיות יעניקו הנחה באופן אוטומטי לבעלי העסקים. 

שימו לב כי המועד האחרון להגשת בקשות להנחה בארנונה לעסקים הוא 31.12.2022. 

מה תקופת הזכאות עבור הנחה בארנונה לעסקים?

הנחה לעסקים תיינתן חודשיים קדימה על בסיס זכאות העסק בהתאם לתנאים שציינו קודם. ההנחה הראשונה תהיה לתקופה של 3 חודשים על בסיס חודשים מאי- יוני. עבור תקופת הזכאות השנייה, הזכאות תהיה לתקופה של חודשיים. 

 • לחודשים יוני- אוגוסט 2020, ההנחה לעסקים עבור תשלום הארנונה תקבע לפי זכאות למענק ושיעור ירידה במחזור חודשים מאי- יוני 2020. 
 • לחודשים ספטמבר- אוקטובר 2020, ההנחה לעסקים עבור תשלום הארנונה תיקבע לפי זכאות למענק ושיעור ירידה במחזור חודשים יולי- אוגוסט 2020. 
 • לחודשים נובמבר-דצמבר 2020, ההנחה לעסקים עבור תשלום הארנונה תיקבע לפי זכאות למענק ושיעור ירידה במחזור בחודשים ספטמבר-אוקטובר 2020.
 • לחודשים ינואר-פברואר 2021, ההנחה לעסקים עבור תשלום הארנונה תיקבע לפי זכאות למענק ושיעור ירידה במחזור בחודשים נובמבר-דצמבר 2020.
 • לחודשים מרץ-אפריל 2021, ההנחה לעסקים עבור תשלום הארנונה תיקבע לפי זכאות למענק ושיעור ירידה במחזור בחודשים ינואר-פברואר 2021-2020.
 • לחודשים מאי-יוני 2021, ההנחה לעסקים עבור תשלום הארנונה תיקבע לפי זכאות למענק ושיעור ירידה במחזור בחודשים מרץ-אפריל 2021.
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!

על מה דיברנו במאמר?

053-3524876
דילוג לתוכן